GIS

Programy GIS które używam

GIS GRASSLinux user

GRASS w wersji dla linuxa oraz win32

Quantum GISQuantum GIS

Quantum GIS (w skrócie QGIS) - to łatwy w obsłudze, udostępniany na zasadzie licencji GNU General Public License, program GIS służący przede wszystkim do manipulacji gotowymi warstwami w formatach rastrowych i wektorowych oraz skojarzonych z nimi baz danych. Program można uruchomić na wielu platformach systemowych: Linux, Unix, Mac OSX i Windows. QGIS rozwijany jest w ramach oprogramowania Open Source.
Głównym zadaniem QGIS jest tworzenie map cyfrowych, które można publikować bezpośrednio na serwerze MapServer. Zastosowana w QGIS technika pluginów znacznie rozszerza jego funkcjonalność. Od wersji nr 8.0 (Titan) program wyposażony został w plugin udostępniający w pełni fukcjonalne środowisko GRASS.
Więcej na temat QGIS wkrótce...

MicrodemMicroDem

Opis funkcji i przykłady zastosowań na stronach M. Kasprzaka [MicroDem]

SAGA GIS SAGA GIS

SAGA = System for Automated Geoscientific Analyses. Jak sama nazwa wskazuje jest to program udostępniajace różnorodne algorytmy analizy danych przestrzennych wykorzystywanych głównie w naukach przyrodniczych. Cechuje się prostym i przejrzystym intrefejsem - poszczegolne funkcje dostępne sa z poziomu menu oraz drzewa programów w odrębnym panelu. W dziale (gałęziach) "Terrain Analysis" dostępne są algorytmy modelowania hyrdologicznego (Channels, Hydrology) oraz analizy morfometrycznej rzeźby (Morphometry, Lighting & Visibility, Profiles).
Program służy głownie do analizy danych typu rastowego, ale duża część zaimplementowanych funkcji pozwala również na tworzenie i przetwarzanie danych wektorowych. SAGA GIS posiada modularną budowę pozwalająca na dodawanie kolejnych instrukcji - programów/biliotek (możliwa jest również praca w trybie skryptowym).

Inne pomocnicze programy komputerowe (freeware)

  • MapScan - program do wektoryzacji (wcześniej udostępniany przez UN, obecnie dostępny na serwerze NetGIS)
  • MultiSpec - zawansowany program do  nie- i nadzorowanej analizy/klasyfikacji zdjęć satelitarnych
  • OpenEV - program służący do przeglądania różnorodnych danych rastrowych i wektorowych (wykaz obsługiwanych formatów) udostępniany na licencji GNU LGPL i Open Source. Program dostępny jest w wersji dla systemów Windows, Linux, Sun Solaris i SGI Irix. 
  • Transform - jak informuje nazwa program służy do transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami ("42", "65", PUWG-92, WGS-84 i in.). Przydatny przy rejestracji map w programach GIS oraz w obsłudze GPS.
  • WinDIG - prosty w obsłudze program do dygitalizacji wykresów, map